Awards

Here Are All the Winners From the 26th Annual Critics Choice Awards

Taye Diggs
Getty Images/Getty Images for the Critics Choice Association

Taye Diggs speaks at the 26th Annual Critics Choice Awards on March 7, 2021.

It's time for the 26th annual Critics Choice Awards.

Hosted by Taye Diggs, the ceremony honors both TV series and films.

Angela Bassett and Courtney B. Vance presented the first award of the night -- best supporting actor to Daniel Kaluuya, for his role in Judas and the Black Messiah. Orlando Bloom then presented the Critics Choice for best supporting actress to Maria Bakalova, for her role in Borat Subsequent Moviefilm.

See a full list of winners below.

Best Supporting Actor:
Daniel Kaluuya, Judas the Black Messiah

Best Supporting Actress:
Maria Bakalova, Borat: Subsequent Moviefilm

Best Supporting Actress, Drama Series:
Gillian Anderson, The Crown

Best Supporting Actor, Drama Series:
Michael K. Williams, Lovecraft Country

Best Supporting Actor, Movie Made for Television or a Limited Series:
Donald Sutherland, The Undoing

Best Supporting Actress, Movie Made for Television or a Limited Series:
Uzo Aduba, Mrs. America

Best Young Actor of Actress:
Alan Kim, Minari

Best Actor in a Drama Series:
John O'Connor, The Crown

Best Actress in a Drama Series:
Emma Corrin, The Crown

Best Actress, Movie Made for Television or Limited Series:
Anya Taylor-Joy, The Queen's Gambit

Best Actor, Movie Made for Television or Limited Series:
John Boyega, Small Axe

Best Comedy Film:
Palm Springs

Best Comedy Special:
Tie: Jerry Seinfeld, 23 Hours to Kill and Michelle Buteau, Welcome to Buteaupia

Best Acting Ensemble:
The Trial of the Chicago 7

Best Supporting Actor, Comedy Series:
Daniel Levy, Schitt's Creek

Best Supporting Actress, Comedy Series:
Hannah Waddingham, Ted Lasso

Best Actor, Comedy Series:
Jason Sudeikis, Ted Lasso

Best Actress, Comedy Series:
Catherine O'Hara, Schitt's Creek

Best Comedy Series:
Ted Lasso

Best Drama Series:
The Crown

Best Talk Show:
Late Night With Seth Meyers

Best Limited Series:
The Queen's Gambit

Best Movie Made for Television:
Hamilton

Best Short Form Series:
Better Call Saul: Ethics Training With Kim Wexler

Best Song:
"Speak Now," One Night in Miami

Best Director:
Chloe Zhao, Nomadland

Best Cinematography:
Joshua James Richards, Nomadland

Best Editing:
Tie: Alan Baumgarten, The Trial of the Chicago 7 and Mikkel E. G. Nielsen, Sound of Metal

Best Visual Effects:
Tenet

Best Production Design:
Donald Graham Burt and Jan Pascale, Mank

Best Hair and Makeup:
Ma Rainey's Black Bottom

Best Costume Design:
Ann Roth, Ma Rainey's Black Bottom

Best Actor:
Chadwick Boseman, Ma Rainey's Black Bottom

Best Original Screenplay:
Emerald Fennell, Promising Young Woman

Best Adapted Screenplay:
Chloe Zhao, Nomadland

Best Foreign Language Film:
Minari

Best Score:
Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste, Soul

Best Actress:
Carey Mulligan, Promising Young Woman

Best Picture:
Nomadland