Tones And I Leads 2019 ARIA Awards Nominations

Giulia McGuaran
Tones And I

With eight nominations, Tones And I tops the leaderboard for the 2019 ARIA Awards, due to take place Nov. 27 at Sydney’s Star Event Centre. 

Following close behind are Hilltop Hoods and The Teskey Brothers with seven chances each, organizers announced Thursday, while Thelma Plum and Julia Jacklin each bag six nods. 

Tones has taken the express elevator right to the top. Just a year ago, the singer and songwriter (real name Toni Watson) was busking on the streets of Byron Bay. Last month, she performed before a crowd of 100,000-plus at the Melbourne Cricket Ground ahead of the AFL Grand Final. She’s currently on a sold-out headlining tour of the country, with the U.K. and Europe to follow next year.

Tones’ “Dance Monkey” can beat its chest all it wants. The smash hit single currently rules the charts in 13 countries, including the U.K. and Australia, where it’s held top spot for 10 consecutive weeks, an all-time streak for an Aussie act. 

"Dance Monkey" has surged past 250 million streams, with 175 million of those coming in the past month, according to ARIA. As a reward for her stellar year, she’s nominated for a slew of ARIA Awards, including best female artist, breakthrough artist and song of the year.

"It’s just been a dream run," says Jackson Walkden-Brown, managing director of Artists Only, which co-manages Tones with Lemon Tree Music.

While the past six months have belonged to Tones, she’s by no means the only Aussie artist flying high. 

Hilltop Hoods should add to their career tally of nine ARIAs, with nods for best group, best album of the year and more. Earlier this year, the Adelaide trio made history when they landed a sixth No. 1 on the national chart with The Great Expanse, an all-time mark for a homegrown band.

Meanwhile, folk-rock foursome the Teskey Brothers enjoyed a new chart high with their sophomore set Run Home Slow, which opened at No. 2 on the official chart and earns ARIA nods for album of the year, breakthrough artist, best group and more.

Rising singer-songwriters Julia Jacklin and Thelma Plum are up for six pieces of silverware, and celebrated artist Paul Kelly snags five nominations. Kelly, who already has 14 ARIAs in his collection, becomes the first artist in Australian music history to be nominated across three genres in the same year, for best blues and roots album, best adult contemporary album and for best classical album with collaborator James Ledger, which was announced as the winner during Thursday’s presentation at The Art Gallery of New South Wales.

As previously reported, Guy Sebastian will host the 33rd annual Award Awards. Today, the former Australian Idol champ collected four ARIAs nominations, as did chart-topping singer-songwriters Amy Shark and Dean Lewis.

Free-to-air broadcaster the Nine Network will air the ceremony, which ARIA chairman Denis Handlin CEO of Sony Music Entertainment Australia and New Zealand and president, Asia, promises will be a “magical night of music and special moments.”

The trade body has invited music fans to vote on five categories: best video, best Australian live act, song of the year, best international artist and music teacher of the year. For more information, visit www.ariaawards.com.au.

See the full list of 2019 ARIA Awards nominations

Album Of The Year
Dean Lewis - A Place We Knew (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Hilltop Hoods - The Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
RÜFÜS DU SOL - Solace (Rose Avenue Records/Sony Music Australia)
The Teskey Brothers - Run Home Slow (Ivy League Records)
Thelma Plum - Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd) 

Best Male Artist
Dean Lewis - A Place We Knew (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Guy Sebastian - Choir (Sony Music Australia)
Hayden James - Between Us (Future Classic)
Matt Corby - Rainbow Valley (Matt Corby/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Paul Kelly - Nature (EMI Music Australia)  

Best Female Artist
Amy Shark - Mess Her Up (Wonderlick Recording Company)
Jessica Mauboy - Little Things (Sony Music Australia)
Julia Jacklin - Crushing (Liberation Records)
Thelma Plum - Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)
Tones And I - Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music)

Best Dance Release
Dom Dolla - Take It (Sweat It Out/Warner Music Australia Pty Ltd
FISHER - You Little Beauty (etcetc Music)
Peking Duk & Jack River - Sugar (Sony Music Australia)
PNAU - Solid Gold (etcetc Music)
RÜFÜS DU SOL - Solace (Rose Avenue Records/Sony Music Australia) 

Best Group
5 Seconds Of Summer - Easier (Interscope / EMI Music Australia)
Birds Of Tokyo - Good Lord (EMI Music Australia)
Hilltop Hoods - The Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
RÜFÜS DU SOL - Solace (Rose Avenue Records/Sony Music Australia)
The Teskey Brothers - Run Home Slow (Ivy League Records)

Breakthrough Artist
G Flip - About Us (Future Classic)
Stella Donnelly - Beware Of The Dogs (Stella Music/MGM)
The Teskey Brothers - Run Home Slow (Ivy League Records)
Thelma Plum - Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)
Tones And I - Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music)

Best Pop Release
Amy Shark - Mess Her Up (Wonderlick Recording Company)
Dean Lewis - A Place We Knew (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Guy Sebastian - Choir (Sony Music Australia)
Thelma Plum - Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)
Tones And I - Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music) 

Best Hip Hop Release
Baker Boy - Cool As Hell (Danzal Baker/Island Records Australia)
Hilltop Hoods - The Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Illy - Then What (Sony Music Australia)
Sampa The Great - Final Form (Ninja Tune/Inertia Music)
Tkay Maidza - Awake feat. JPEGMAFIA (Dew Process/Universal Music Australia)  

Best Soul/R&B Release
Kaiit - Miss Shiney (Alt. Music Group/Ditto Music)
Matt Corby - Rainbow Valley (Matt Corby/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Adrian Eagle - AOK (Adrian Eagle)
Genesis Owusu - WUTD + Vultures (Ourness/AWAL)
Tash Sultana - Can't Buy Happiness (Lonely Lands Records/Sony Music Australia)

Best Independent Release
Angie McMahon - Salt (Independent/AWAL)
G Flip - About Us (Future Classic)
Julia Jacklin - Crushing (Liberation Records)
The Teskey Brothers - Run Home Slow (Ivy League Records)
Tones And I - The Kids Are Coming (Bad Batch Records/Sony Music)

Best Rock Album
Amyl and The Sniffers - Amyl and The Sniffers (Flightless Records)
Holy Holy - My Own Pool Of Light (Wonderlick Recording Company)
Jimmy Barnes - My Criminal Record (Bloodlines)
Midnight Oil - Armistice Day: Live at The Domain, Sydney (Sony Music Australia)
Skegss - My Own Mess (Ratbag Records)  

Best Adult Contemporary Album
Julia Jacklin - Crushing (Liberation Records)
Paul Kelly - Nature (EMI Music Australia)
Samantha Jade - The Magic of Christmas (Sony Music Australia)
Seeker Lover Keeper - Wild Seeds (Liberation Records)
The Paper Kites - On The Corner Where You Live (Wonderlick Recording Company) 

Best Country Album
Charlie Collins - Snowpine (Mirror Music/Inertia Music)
Felicity Urquhart - Frozen Rabbit (ABC Music/Universal Music Australia)
Lee Kernaghan - Backroad Nation (ABC Music/Universal Music Australia)
Morgan Evans - Things We Drink To (Warner Music Nashville)
Sara Storer - Raindance (Universal Music Australia)

Best Hard Rock/Heavy Metal Album
Clowns - Nature/Nurture (Damaged Record Co./Caroline Australia)
Dead Letter Circus - Dead Letter Circus (BMG)
DZ Deathrays - Positive Rising: Part 1 (I OH YOU)
King Gizzard and The Lizard Wizard - Infest The Rats’ Nest (Flightless Records/Inertia Music)
Northlane - Alien (UNFD) 

Best Blues & Roots Album
Dan Sultan - Aviary Takes (Liberation Records)
John Butler Trio - HOME (Jarrah Records/MGM)
King Gizzard and The Lizard Wizard - Fishing For Fishies (Flightless Records/Inertia Music)
Paul Kelly - Live At Sydney Opera House (ABC Music/Universal Music Australia)
The Teskey Brothers - Run Home Slow (Ivy League Records) 

Best Children's Album
Dan Sultan - Nali & Friends (ABC Music/Universal Music Australia)
Kamil Ellis and Ensemble Offspring - Classic Kids: Music For The Dreaming (Australian Broadcasting Corporation)
Regurgitator's Pogogo Show - The Really Really Really Really Boring Album (ABC Music/Universal Music Australia)
The Beanies - Imagination Station (Kinderling Kids Radio)
The Wiggles - Party Time! (ABC Music/Universal Music Australia) 

Best Comedy Release
Arj Barker - Organic (Universal Sony Pictures Home Entertainment)
Carl Barron - Drinking With A Fork (Universal Sony Pictures Home Entertainment)
Chris Lilley - Lunatics (Official Soundtrack) (ABC Music / Universal Music Australia)
Sammy J - Symphony In J Minor (ABC Music / Universal Music Australia)
Veronica & Lewis - Sex Flex: A Rap Guide To Fornication (ABC Music / Universal Music Australia)

PUBLIC VOTED AWARDS 

Best Video presented by YouTube Music
Baker Boy - Cool As Hell (Danzal Baker/Island Record Australia)
Briggs - Life Is Incredible feat. Greg Holden (Adam Briggs/Island Records Australia)
G Flip - Drink Too Much (Future Classic)
Guy Sebastian - Choir (Sony Music Australia)
Hilltop Hoods - Exit Sign feat. Illy & Ecca Vandal (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Jessica Mauboy - Little Things (Sony Music Australia)
PNAU - Solid Gold (etcetc Music)
Sampa The Great - Final Form (Ninja Tune/Inertia Music)
Thelma Plum - Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)
Tones And I - Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music Australia)  

Best Australian Live Act
Amy Shark - Amy Shark Australian Tour (Wonderlick Recording Company)
Baker Boy - Cool As Hell Tour (Danzal Baker/Island Records Australia)
Electric Fields - 2000 And Whatever Tour (Independent/Ditto)
Gang Of Youths - Say Yes To Life Tour (Mosy Recordings/Sony Music)
Hilltop Hoods - The Great Expanse World Tour (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Keith Urban - Graffiti U Tour 2019 (Capitol – Nashville/EMI Music Australia)
King Gizzard and The Lizard Wizard - King Gizzard & The Lizard Wizard Australian Tour 2019 (Flightless Records/Inertia Music)
Midnight Oil - Midnight Oil (Sony Music Australia)
Peking Duk - Peking Duk's Biggest Tour Ever… So Far (Sony Music Australia)
The Teskey Brothers - The Teskey Brothers - Intimate Venue Tour (Ivy League Records)  

Song Of The Year presented by YouTube Music
5 Seconds Of Summer - Easier (Interscope/EMI Music Australia)
Amy Shark - Mess Her Up (Wonderlick Recording Company)
Birds Of Tokyo - Good Lord (EMI Music Australia)
Dean Lewis - 7 Minutes (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Guy Sebastian - Choir (Sony Music Australia)
Hilltop Hoods - Leave Me Lonely (Hilltop Hoods/Universal Music Australia)
Kian - Waiting (EMI Music Australia)
Morgan Evans - Day Drunk (Warner Music Australia Pty Ltd)
Ocean Alley - Confidence (The Orchard)
Tones and I - Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music) 

Best International Artist
Ariana Grande - Thank U, Next (UNI/UMA)
Billie Eilish - When We All Fall Asleep Where Do We Go (INR/UMA)
Ed Sheeran - No.6 Collaborations Project (ATL/WAR)
George Ezra - Staying At Tamara’s (COL/SME)
Khalid - Free Spirit (RCA/SME)
P!nk - Hurts 2B Human (RCA/SME)
Post Malone - Hollywood’s Bleeding (UNI/UMA)
Shawn Mendes - Shawn Mendes (ISL/UMA)
Taylor Swift - Lover (UNI/UMA)
Travis Scott - Astroworld (SME) 

Telstra ARIA Music Teacher of the Year
Antonio Chiappetta (St Andrews College, Marayong, NSW)
Bel Skinner (North Regional TAFE, WA)
Julie Rennick (Gunnedah Conservatorium, NSW)
Lee Strickland (Narbethong State Special School, QLD)
 
ARTISAN AWARDS

Best Cover Art
WINNER:
Emilie Pfitzner for Thelma Plum - Better in Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)
Ben Jones for Amyl and The Sniffers - Amyl and The Sniffers (Flightless Records)
Jonathan Zawada for Flume - Hi This is Flume (Mixtape) (Future Classic)
Nick Mckk for Julia Jacklin - Crushing (Liberation Records)
Lucy Dyson for Paul Kelly - Nature (EMI Music Australia)

Engineer Of The Year
WINNER:
Sam Teskey for The Teskey Brothers - Run Home Slow (Ivy League Records)
Hilltop Hoods - The Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Burke Reid for Julia Jacklin - Crushing (Liberation Records)
Kevin Parker for Tame Impala - Patience (Modular Recordings/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Konstantin Kersting for Tones And I - Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music)

Producer Of The Year
WINNER:
Dann Hume for Matt Corby - Rainbow Valley (Matt Corby/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Kevin Parker for Tame Impala - Patience  (Modular Recordings/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Burke Reid for Julia Jacklin - Crushing (Liberation Records)
Paul Kelly and Steven Schram for Paul Kelly - Nature (EMI Music Australia)
Konstantin Kersting for Tones And I - Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music)
 
FINE ARTS AWARDS
Best Classical Album
WINNER:
Paul Kelly, James Ledger - Thirteen Ways To Look At Birds (Decca Australia/Universal Music Australia)
Diana Doherty, Sydney Symphony Orchestra, Nigel Westlake, David Robertson, Synergy Vocals - Nigel Westlake: Spirit of the Wild / Steve Reich: The Desert Music  (ABC Classic/Universal Music Australia)
Genevieve Lacey - Soliloquy: Telemann Solo Fantasias  ( ABC Classic/Universal Music Australia)
Grigoryan Brothers, Adelaide Symphony Orchestra, Benjamin Northey - Bach Concertos (ABC Classic/Universal)
Nicole Car, Australian Chamber Orchestra, Richard Tognetti - Heroines (ABC Classic/Universal Music Australia)

Best Jazz Album
WINNER:
Kate Ceberano and Paul Grabowsky - TRYST  (ABC Music/Universal Music Australia)
Andrea Keller - Transients Vol.1  (MGM)
Angela Davis - Little Did They Know  (ABC Jazz/Universal Music Australia)
Barney McAll - Zephyrix (Extra Celestial Arts)
Phil Slater - The Dark Pattern (Earshift/The Planet Company)

Best Original Soundtrack or Musical Theatre Cast Album
WINNER:
Various Artists - The Recording Studio (Music From The TV Series) (ABC Music/Universal Music Australia)
Burkhard Dallwitz - LOCUSTS: Original Motion Picture Soundtrack (Closereef Productions)
Gang Of Youths - MTV Unplugged (Live in Melbourne) (Mosy Recordings/Sony Music)
Luke Howard - The Sand That Ate The Sea (Mercury KX/Universal Music Australia)
Trials - Cargo (Causeway Films/Universal Music Australia)

Best World Music Album
WINNER:
Melbourne Ska Orchestra - One Year Of Ska (ABC Music/Universal Music Australia)
Chaika – Arrow  (Mara Music/Independent/Gyrostream)
Joseph Tawadros - Betrayal of a Sacred Sunflower (Independent/The Planet Company)
Tara Tiba - Omid (Cezanne Producciones/The Planet Company)
Zela Margossian Quintet - Transition (Art As Catharsis)


THE BILLBOARD BIZ
SUBSCRIBER EXPERIENCE

The Biz premium subscriber content has moved to Billboard.com/business.


To simplify subscriber access, we have temporarily disabled the password requirement.